Пурпурове море
Вона каже: «Я все бачу», - немовби це прокляття. Яскраве сяйво сонця, чиста небесна блакить. Тихе море, обрамлене фрагментом поруччя. Гудуть голоси. Яка була б мить спокою, якби море не стояло прямо й вертикально, ніби водоспад. Стрімкий рух образів, вони кружляють і підстрибують перевертом.
Люди у човні посеред води, крики, рятувальні жилети, аварійні свистки. Флуоресцентний помаранчевий, відлиті сонцем геометричні фігури. Немає більше ні обрію, ні неба, ні верху, ані низу – лише глибина й нема за що втриматися. Навіть плин часу завмирає, стискається до грубого сьогодення.
Вона знімає й говорить. До нього, до себе, можливо, до нас. Рухомо юрмляться ноги у спортивних штанях і джинсах. Блуза з метеликами немовби тріпотить крилами у воді. Подібний на змію ремінь пальта, зім’ятий пластиковий стакан, пачка цигарок.
Та пішли ви! Вона говорить, лютує й знімає, аби перемогти втому, холод і неможливість дістати допомогу. Перемогти смерть, аби лишилося хоч щось.
Геополітичний контекст
У фільмі «Пурпурове море» зафіксовані трагічні події біля острова Лесбос, де у 2015 році затонув човен, що перевозив людей, які тікали від війни в Сирії. Це була одна з багатьох подібних катастроф. У 2014 і 2015 роках у Середземному морі загинули тисячі біжен_ок із країн Африки та Азії. Дві третини мігрант_ок, які наважувалися на вкрай небезпечні мандрівки через море до берегів Греції та Італії у 2015 році, походили із Сирії, Еритреї, Афганістану та Сомалі. Їхні рішення залишити країни не можна вважати економічною міграцією, бо вони тікали з країн, де їхньому життю загрожувала смертельна небезпека. Заходи ЄС були здебільшого спрямовані не на надання допомоги шукач_кам притулку, а на те, щоби всіляко уникати необхідності допомагати. Прикордонні служби неодноразово чинили насилля проти біжен_ок і також неодноразово порушували принцип невидворення, тобто повертали людей до країни, де їм загрожували тортурами та вбивством, — наприклад, до Лівії. Ситуація з міграцією в середземноморському регіоні залишається жахливою, у 2021 році в морі загинуло 1369 шукач_ок притулку.

Роботи: Backyard (2018, асистентка режисера, 26'), Stranger's Diaries (2019, у співпраці з Халед Абд-аль-Уахедом, 8-канальна відеоінсталяція, 35'), Пурпурове море (2020, 67').

Роботи: Bullet (2011, 2'), Tuj (2012, 2'), Slot in Memory (2013, 2'30''), Backyard (2018, 26'), Stranger's Diaries (2019, у співпраці з Амель Аль-Закут, 8-канальна відеоінсталяція, 35'), Пурпурове море (2020, співрежисер, 67').